Piena zobu veselība bērniem Latvijā

Publicēts: 27 10 2023

Ja vērojam KPE (kariozo, plombēto, izrauto zobu kopsumma pret pacientu skaitu) indeksa izmaiņas pēdējos 10 gados, jāatzīst, ka situācija ar piena zobu veselību ir nedaudz uzlabojusies, jo 2021. gadā KPE indekss 6 gadus veciem bērniem bija 3,9, tad 2020. un 2021. gadā tas ir nokrities līdz 3,0. Lai arī varētu šķist, ka indeksa samazināšanās ir vērtējama kā pozitīva tendence, tomēr, neskatoties uz to, Latvijā tas vēl aizvien ir divas reizes lielāks, nekā to iesaka Pasaules veselības organizācijas pamatnostādnes. Tas nozīmē, ka, lai arī mūsu sabiedrība bērnu mutes dobuma veselības jautājumos pamazām kļūst izglītotāka, mums vēl ir tāls ceļš ejams, lai sasniegtu Eiropas attīstīto valstu līmeni. Skumjākā tendence, ko novērojam pacientu vidū, – aizvien vairāk ir pacientu vecumā 2–3 gadi, kas cieš no kariesa. Ja bērnam tik mazā vecumā ir bojāti zobi, tas var nopietni ietekmēt viņa dzīves kvalitāti līdz pastāvīgo zobu izaugšanai, tādēļ ir būtiski runāt par bērnu mutes dobuma veselību un apmeklēt zobārstu uzreiz pēc pirmā piena zoba izaugšanas. Ir vecāki, kuri maldīgi domā, ka piena zobu veselības stāvoklim nav jāpievērš uzmanība, jo tie tāpat izkritīs, tomēr ir jāapzinās, ka jebkura infekcija organismā, tostarp kariess, var atstāt negatīvas sekas uz bērna veselību, kā arī pārāk agri izrauti piena zobi var veicināt žokļa nepareizu attīstību, pastāvīgā sakodiena nepareizu formēšanos, runas problēmas un pat psiholoģiska rakstura problēmas.  
 
Ikvienam zobārstam ļoti rūp viņa pacientu zobu veselība, tādēļ mēs nepaguruši atkal un atkal atgādinām vecākiem, ka bērniem jau no mazotnes ir regulāri jāapmeklē zobārsts un higiēnists, lai saglabātu bērnu zobu veselību un vispārējo dzīves kvalitāti, tādēļ, ja jūsu zobārsts jūs aicina regulāri bērnu vest uz profilaktiskajām vizītēm, ticiet mums – tas nav tādēļ, ka viņš vēlas nopelnīt vairāk naudas, bet gan tādēļ, ka piena zobu veselība ir ļoti svarīga un spēj ietekmēt jūsu bērna turpmāko attīstību un veselību. 
 

Zobu labošana bērnam narkozē – jā vai nē?

Viens no risinājumiem ielaistu mutes dobuma veselības problēmu risināšanai pirmsskolas vecuma bērniem ir zobu labošana vispārējā anestēzijā. Zobu labošana vispārējā anestēzijā sniedz iespēju salabot vienlaicīgi visus bojātos zobus, kā arī izraut tos zobus, kuru labošana vairs nav iespējama. Tā kā ielaists mutes dobuma iekaisums var radīt nopietnas veselības problēmas, šādos gadījumos zobu labošana vispārējā narkozē bieži vien ir vienīgais risinājums, kā operatīvi salabot visus zobus un novērst tālāku kariesa attīstību.


Daudzi maldīgi uzskata, ka vispārējā narkoze ir kaitīga bērnu veselībai, bet tā nebūt nav – medikamenti, kas tiek izmantoti, ir pārbaudīti un droši, nenodarot kaitējumu bērna veselībai. Vienīgo risku veselībai var radīt vecāku bezatbildība, pirms anestēzijas bērnam ļaujot ēst vai dzert – pat neliels ūdens vai ēdiena daudzums pirms anestēzijas var radīt aizrīšanās risku. Kā arī pirms zobu labošanas vispārējā narkozē bērnam būs jāapmeklē ģimenes ārsts, kas novērtēs bērna vispārējo veselības stāvokli un lems par to, vai zobu labošana vispārējā narkozē ir droša bērna veselībai. Tomēr vēlamies uzsvērt, ka zobu labošana vispārējā anestēzija nevar būt ilgtermiņa risinājums un vecākiem ir jāapzinās iemesli, kādēļ viņi ir nonākuši līdz situācijai, ka bērna mutes dobuma veselības stāvoklis ir novests līdz kritiskam līmenim. Bieži vien šie iemesli ir nezināšana, laika trūkums vai slinkums. Vecāki nevēlas apzināti kaitēt savu bērnu veselībai, bet nevērība, neveselīgi ēšanas paradumi un nepietiekamā mutes dobuma higiēna ir visi nepieciešamie priekšnosacījumi, lai pakļautu bērnu kariesa un mutes dobuma infekcijas riskam. Mēs apzināmies, ka rūpīga mutes dobuma higiēnas ievērošana un bērna radināšana pie regulārām profilaktiskajām zobārsta vizītēm var būt emocionāli nogurdinošs un laikietilpīgs process, tomēr tas būs nozīmīgs ieguldījums jūsu bērna veselībā un attīstībā. 


Mutes dobuma veselība sākas ģimenē!

Mēs nepagursim atgādināt atkal un atkal – bērni ir vecāku spogulis. Ja līdz bērna piedzimšanai jūs neievērojāt rūpīgu mutes dobuma higiēnu, jūs nevarat cerēt, ka bērns zobu tīrīšanu divreiz dienā vai atteikšanos no saldumiem ikdienā uztvers kā normu. Bērna ienākšana ģimenē ir lielisks iemesls, lai pārvērtētu savus ikdienas ieradumus un sāktu dzīvot veselīgāk, ieviešot rūpīgu mutes dobuma higiēnu un regulārus zobārsta apmeklējumus kā kopīgu ģimenes tradīciju! Tīriet un diegojiet zobus no rīta un vakarā kopā ar bērniem, piesakiet reizi pusgadā zobārsta un zobu higiēnista apmeklējumus visai ģimenei, parādot bērnam, ka arī jūs regulāri apmeklējat zobārstu un rūpējaties par savu zobu veselību, kā arī saldumus un sāļās uzkodas atstājiet svētku reizēm vai nedēļas nogalēm, bet ikdienā našķojieties ar augļiem, riekstiem vai dārzeņu uzkodām.

 

Zobārstniecības centrs Brīvības ielā 103 neveic zobu labošanu vispārējā narkozē, bet mūsu speciālisti var sniegt konsultāciju par šādas ārstēšanas nepieciešamību. Kā arī vēlamies vērst uzmanību uz to, ka pie mums bērnu ārstēšana ir par pilnu samaksu. Mūsu centra speciālisti vienmēr palīdzēs ar padomiem un sniegs konsultācijas mūsu klientiem par mutes dobuma higiēnas pamatprincipiem un bērnu zobu veselību! Atcerieties – mutes dobuma veselība sākas ģimenē! 


MFD Veselības grupas Medicīniskā firma SIA „Dziedniecība” sāka savu vēsturi vairāk kā pirms 50 gadiem kā ambulatora veselības aprūpes iestāde. Uz šo brīdi MFD ir viena no lielākajām daudzprofila veselības aprūpes iestādēm, kas sniedz plaša spektra veselības aprūpes pakalpojumus vairāk kā 400 000 pacientu dažādās vietās visā Rīgā un Latvijā. Izmantojot jaunākās tehnoloģijas un izcilo ārstu pieredzi, MFD pamatmērķis ir rūpēties par iedzīvotāju veselību, nodrošinot savlaicīgu slimību profilaksi, kā arī sniedzot efektīvus diagnostikas un ārstēšanas pakalpojumus.

Iepriekšējais raksts Nākošais raksts


Saskaņā ar Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likuma 16.panta otro daļu, SIA “Dziedniecība” nodarbinātām Ukrainas ārstniecības personām tiek nodrošināta ārstniecības personas profesionālās darbības veikšanai nepieciešamā saziņa, proti – pēc pacienta pieprasījuma, kā arī vienojoties ar pacientu, pakalpojuma saņemšanas laikā tiek nodrošināta ārstniecības persona, kura var nodrošināt saziņu valsts valodā.