Meteorisms (pastiprināta gāzu veidošanās zarnās)
Publicēts: 28 11 2008
METEORISMS – PASTIPRINĀTA GĀZU VEIDOŠANĀS ZARNĀS
Meteorisms (no grieķu v.- μετεωρισμός – pacelt uz augšu) – pastiprināta gāzu veidošanās zarnās. Izpaužas kā uzpūsts vēders, sāpes vēderā, pastiprināta gāzu izdalīšanās.
Vispārīgas ziņas
Normāli cilvēka kuņģī un zarnās ir apmēram 900 см3 gāzu, kas rodas mikroorganismu darbības rezultātā. Gāzes galvenokārt ir kuņģī un resnajās zarnās.
Ir trīs galvenie gāzu avoti zarnās: norītais gaiss, gāzes, kas
rodas pašās zarnās, gāzes, kas pariet (difundē) no asinīm. Gāzes, kas uzkrājas
kuņģa zarnu traktā (
Meteorisma izpausmes rodas no diviem galvenajiem patoloģiskajiem procesiem: pārāk liela gāzu veidošanās un gāzu izvades traucējumi no KZT. Zarnās parasti atrodas apmēram 200 ml gāzu, no kurām daļu veido gaiss no kuņģa, pārējais - veidojas zarnās. Zarnu gāzu sastāvā ietilpst: slāpeklis (11-92%), skābeklis (0-11%), ogļskābā gāze (3-54%), ūdeņradis (1-10%), metāns (0-56%), sērūdeņradis (0-30%). Zarnās rodas ogļskābā gāze, ūdeņradis, aromātiskie savienojumi (indols, skatols, sērūdeņradis, merkaptāns, metāns). Pēdējie izdalītajām gāzēm piešķir īpašo smaku.
Zarnās sakrājušās gāzes rada putas, sastāvot no daudz maziem
pūslīšiem, kas ietverti viskozās gļotās. Šīs viskozās putas
Meteorisma izpausmes
Uzpūsta vēdera sajūta, ko pavada vēdera apkārtmēra palielināšanās
Palielināta gāzu izvade caur ānusu (flatulence)
Vēdera urkšķēšana
Sāpju sajūta zarnās
Nepatīkamas sajūtas un sāpes sirds apvidū, reflektori sirds ritma traucējumi
Aizdusa (uzkrājušās gāzes var pacelt diafragmu)
Visbiežāk meteorisms ir sekojošu slimību pazīme
Zarnu trakta disbakterioze
Kuņģa zarnu trakta saslimšanas (pankreatīts, enterīts, kolīts, aknu ciroze)
Akūtas zarnu infekcijas
Gāzu izvades traucējumi:
Zarnu necaurejamība
Zarnu atonija peritonīta rezultātā
Meteorisma veidi
Atkarībā no iemesla, izdala sekojošus meteorisma veidus:
diētas: ar celulozi un ogļhidrātiem, kā arī pupiņām bagātas maltītes
gremošanas traucējumu gadījumā (gastrīts, pankreatīts, žultsakmeņu slimība)
sakarā ar palielinātu baktēriju veidošanos tievajās zarnās un biozes traucējumiem resnajās zarnās
mehānisku zarnu evakuācijas funkciju traucējumu gadījumā (audzēji, saaugumi)
zarnu kustību funkciju traucējumu gadījumā (akūtas infekcijas, intoksikācija)
vispārēju un vietēju asinsapgādes traucējumu gadījumā
psihoemocionālu pārslodžu un neiropsihisku saslimšanu gadījumā
lidojot ar lidmašīnu, pie pacelšanās gaisā, kad gāzes izplešas un spiediens zarnās palielinās
Meteorisma ārstēšana
Meteorisma ārstēšanas principi vērsti pret paaugstinātu gāzu veidošanos. Ārstēšanā var tikt iekļauti sekojoši etapi:
diētas korekcija
saslimšanu, kas izraisa meteorismu, ārstēšana
zarnu kustību atjaunošana
zarnu biocenozes traucējumu ārstēšana (biopreparāti)
sakrājušos gāzu izvade no zarnām
Metorisms bērniem
Zīdaiņiem, kurus baro dabīgi ar mātes pienu, vēdera izejas konsistence un arī kuņģa zarnu trakta darbība ir tieši saistīta ar mammas veselības stāvokli. Mammai ir aizcietējums – arī bērnam būs vēdera izejas traucējumi, mammai – meteorisms un caureja, un arī viņas bērns var būt nemierīgs pārlieku lielas gāzu uzkrāšanās dēļ. Bērniem, kas tiek baroti mākslīgi, diētas izvēle jāveic vēl piesardzīgāk. Bērnu nepilnīgā fermentatīvā sistēma vēl nav gatava pārstrādāt visus tos produktus, ar kuriem vecāki bieži baro bērnus. Kā rezultātā var sākties nepareizi rūgšanas procesi zarnās, un tā sekas – meteorisms.
Sāpju sajūta var parādīties sakarā ar zarnu sieniņas pārstiepumu un
spriedzi, kas rodas gāzu uzkrāšanās rezultātā. Pēc burbuļa iziešanas, sāpes
parasti pāriet.
Gāzu veidošanās iemesli zarnās ir dažādi. Meteorisms ir viena no agrīnākajām
dispepsijām, kas cilvēkam var parādīties jau pirmajās dienās pēc dzimšanas. Tā
pamatā vispirms ir nepilnīgās fermentatīvās sistēmas darbība vai tās darbības
traucējumi. Meteorisma parādīšanās bērniem, kurus baro ar krūti, atkarīga no
barojošās mātes gremošanas orgānu stāvokļa. Ja mātes ēdienkartē pārsvarā ir
augļi un dārzeņi, kas pastiprina gāzu veidošanos, tad no meteorisma cietīs abi –
gan māte, gan bērns. Nereti meteorisms pavada tādas slimības kā laktāta un
disaharīdu nepanesamība, kurām raksturīga rūgšanas un pūšanas procesu
pastiprināšanās tievajās un resnajās zarnās.
Iedzimtas anomālijas un defekti (cieto aukslēju neaizaugšana, zaķa lūpa, trahejas - barības vada fistulas), deguna caurejamības traucējumi rinīta gadījumā ar krūti barotam bērnam barošanas laikā, ātra ēšana vai sarunas ēšanas laikā, arī var būt par iemeslu meteorismam. Šo visu stāvokļu laikā notiek gaisa norīšana, kas var kļūt par pastāvīgu meteorisma iemeslu, turklāt, gaiss veicina anaerobo mikroorganismu bojāeju, kā rezultātā attīstās disbioze un pastiprinās fluktuence.
Dažādi produkti, ko apēd cilvēks, paši par sevi var būt par iemeslu paaugstinātai gāzu veidošanai zarnās. Pie šādiem produktiem, bez jau pieminētajiem pākšaugiem un celulozi saturošiem produktiem, vēl var pieskaitīt gāzētus dzērienus, produktus, kas veicina rūgšanas procesus (jēra gaļa), vai arī tos, kuros pašos notiek fermentatīvs un rūgšanas process (kvass).
Dažādi neirotiski traucējumi un emocionālas pārslodzes arī var būt
meteorisma attīstības iemesls. Nervu sistēmas īpaši vēl nenoformējušās bērna
nervu sistēmas, pārlieku liels uzbudinājums, var izsaukt zarnu gludās
muskulatūras spazmu, kā rezultātā samazinās peristaltika (zarnu kustības).
Uzkrājušās gāzes iestiepj zarnu un rada sāpju sajūtu.
Meteorisma ārstēšanas pamatā ir vairāki principi. Mūsdienās eksistē vairākas preparātu grupas, kas ļauj sasniegt noteiktus rezultātus:
Pieminētie preparāti tāpat tiek izmantoti arī pieaugušo ārstēšanā.1. Preparāti, kas pastiprina peristaltiku – tie paātrina uzkrājušos gāzu izvadi no zarnām. Pie šiem preparātiem daļēji pieder diļļu, fenheļa, ķimeņu uzlējums.
2. Adsorbenti. Tie ir spējīgi uzsūkt liekās gāzes un kopā ar tām tikt izvadīti no organisma. Šīs grupas populārākais pārstāvis ir aktivētā ogle. Diemžēl šie preparāti neatbilst visiem meteorisma ārstēšanas kritērijiem. Pirmajā gadījumā preparāti savu efektu sasniedz diez gan novēloti pēc to ieņemšanas, turklāt daži preparāti, kas gatavoti uz fenheļa bāzes, satur laktozi un nevar tikt izmantoti laktozes nepanesības gadījumā. Adsorbentu gadījumā, kopā ar gāzēm var tikt izdalīti arī mikroorganismi, minerālvielas un vitamīni, kuru trūkums ir jākompensē.
3. Putu dzēsēji – šo preparātu darbības pamatā ir gāzu izvadīšana no gļotu burbulīšiem. Putu samazināšana, samazina kopējo apjomu, atjauno dabisko gāzu apmaiņu cauri zarnu sieniņai, paātrina kumulēto gāzu izvadi. Pie šiem preparātiem pieder Espumisan, kura darbības pamatā ir simetikons, kas neuzsūcas organismā un tiek izvadīts neizmainītā veidā no organisma, to var lietot ar krūti barojami zīdaiņi un grūtnieces.
Biežs meteorisma iemesls ir laktāta nepanesība, kuras ārstēšanās pamatā ir maza sastāva vai bez laktozes diēta, t.i., atkarībā no fermentu aktivitātes līmeņa ierobežoti vai izslēgti no ikdienas maltītēm produkti, kas satur laktozi. Smagas laktozes nepanesības gadījumā (alaktāzija) no maltītēm tiek pilnībā izslēgts piens, skābpiena produkti, kā arī zīdaiņiem mātes piens. Bērni tiek baroti ar speciāliem bez laktozes vai nelielos daudzumos laktozi saturošiem maisījumiem. Svarīgi, lai laktozes nepanesības ārstēšanā tiktu izmantoti preparāti, kas nesatur laktozi. Espumisan nesatur laktozi un var tikt izmantots vēdersāpju gadījumā, ko izraisījusi laktozes nepanesība.
MFD Veselības grupas Medicīniskā firma SIA „Dziedniecība” sāka savu vēsturi vairāk kā pirms 50 gadiem kā ambulatora veselības aprūpes iestāde. Uz šo brīdi MFD ir viena no lielākajām daudzprofila veselības aprūpes iestādēm, kas sniedz plaša spektra veselības aprūpes pakalpojumus vairāk kā 400 000 pacientu dažādās vietās visā Rīgā un Latvijā. Izmantojot jaunākās tehnoloģijas un izcilo ārstu pieredzi, MFD pamatmērķis ir rūpēties par iedzīvotāju veselību, nodrošinot savlaicīgu slimību profilaksi, kā arī sniedzot efektīvus diagnostikas un ārstēšanas pakalpojumus.